نیمه متمرکز چیست ؟ در لغت نیمه متمرکز یعنی نصفس اینجاست نصفش جای دیگه. یعنی نصفش یه جا متمرکز شده نصفش یه جای دیگه.

امتحان نیمه متمرکز چیست ؟ امتحانی که نصفش یه جا متمرکز شده نصفش جای دیگه متمرکز شده . یا شاید یعنی نصفش متمرکز شده و نصفش دیگه اش اصلآ متمرکز نشده.

امتحان سراسری نیمه متمرکز چیست ؟ امتحانی که نیمه اولش متمرکز شده در یک حوضه امتحانی در یک زمان مشخص ( هم زمان با متمرکز ها ) و نیمه دیگه اش متمرکز شده تو یه حوضه دیگه اواسط ابان ماه.

فکر کنم ریشه خود کلمه متمرکز هم از تمرگیدن میاد یعنی بتمرگ یه جا امتحان بده.

به همین کلمه نیمه متمرکز اگه بخوای فقط به صورت ظاهری نگاه کنی از دو بخش نیمه و متمرکز تشکیل شده ولی اگه عمیق وارد قضیه شی یک سلسله مراتب پیچیده فلسفی پشت قضیه است که تاکنون به جز فیلسوفان سازمان سنجش هیچ فیلسوف دیگه ای از عهده تفسیر و تلقین اون به آحاد جامعه برنیومده.

می گن روزی ارسطو داشته کتاب بوطیقا رو به مرید هاش تفهیم می کرده در قسمت طرح یا داستان ، داستان یکی از دانشجویان نیمه متمرکز ارتباط تصویری در مقطع کارشناسی رو مطرح می کنه که چه مشقاتی رو متحمل شده و در آخر هم این پرسش رو مطرح کرد که آیا آدمی هست که اینقدر گنجایش و ظرفیت و صبر و تحمل داشته باشه؟ مریدان هم که این همه بار فلسفی در مخیله شون نمی گنجیده جامه دران و موی کنان و دیوانه وار به سمت دشت و صحرا دوان شدند.

حالا داستان چی بوده؟ این که دقیقآ ارسطو داستان من رو برای مریدهاش نقل کرده نمی دونم ولی من برا شما نقل می کنم که هم شما بدونید هم بعدها که اومدم خاطره هامو مرور کنم بدونم من چه آدم مقاومی هستم و یه آفرین به خودم بگم:

پارسال همین موقع ها بود که عزم خودم رو جزم کردم برا کنکور ( این کلمه حالمو بهم می زنه ) البته اینم بگم که از دو سال پیش ته همه کتابهای تاریخ هنر رو در آورده بودم و کلآ جز معدود آدم هایی بودم که عمومی هام از اختصاصی هام بهتر بود . بنابراین از این دو لحاظ مشکلی نداشتم. بزرگترین مشکلم دروس اختصاصی تجربی بود که آخر سر همه رو ناپلونی پاس کردم . یادمه فیزیک پیش دانشگاهی هر دو ترم شدم ١٠ که البته معلومه که دبیر فیزیکمون هم موقع نمره دادن یه همتی کرده که ما قبول بشیم. شیمی ٢ رو افتادم با ریاضی یک و دو که خدا بیامرزه پدر اونکه تکماده رو کشف کرد ! الآن که به اون روزها فکر می کنم با خودم می گم اگه یه بار دیگه به من بگن دو تا پیش دانشگاهی رو با هم بخون عمرا این کار رو بکنم. صبح ها تو مدرسه تجربی بعد از ظهرها تو کتابخونه هنر. حالا من یه مشکل دیگه هم که داشتم IELTS ام بود که همون موقع ها گرفتمش. دوندگی برا ثبت نام و پول ریختن به حساب دانشگاه امتحان گیرنده و این کارا. خلاصه گذشت و ما کنکورمونو دادیم.

اوایل مرداد شد و نتیجه ها اومد و من از رتبه ام کلی ذوق زده شدم ولی این ذوق زدگی دیری نپایید و در تماسی که با عمو جان داشتم گفت : نسیم جان تبریک می گم بشین بخون برا سال دیگه !!!

رتبه ام خوب بودها زیر گروه نمایشم شده بود ٧٠٠ و زیر گروه هنرهای تجسمی هم دقیقآ ١٠٠٠ . نمی دونم چی می گفت این عمو جان ما .

انتخاب رشته نیمه متمرکز که می دونید چه شکلیه ؟ شما فقط کد رشته انتخاب می کنید و کد شهر انتخاب نمی کنید. خلاصه ما زدیم ارتباط تصویری ، سینما ، عکاسی و چاپ که فقط ارتباط تصویری نیمه متمرکز بود و دست برقضا همون رو هم قبول شدیم. اواسط مهر کد رشته هایی که قبول شده بودیم اومد یعنی ارتباط تصویری روزانه و شبانه.  اوایل آبان بود که اعلام کردن ١۵ آبان تاریخ امتحان عملی تونه. ١۵ آبان رفتیم امتحان دادیم. موضوع طراحی بود: بزرگداشت مقام سالمندان !!!

فکر می کنم آذر ماه بود که مجددآ !!! انتخاب رشته کردیم. تهران و اصفهان و رشت و شیراز و همدان و سمنان.

و گوش شیطون کر از اون روز تا به همین لحظه ای که دارم برا شما می نویسم منتظر اعلام نتایج نهایی هستم.تو دفترچه نوشته بود نتایج اواخر دی میاد. بعد گفتن دهه اول بهمن میاد . بعد گفتن نیمه اول بهمن میاد حالا هم که سازمان سنجش طی اطلاعیه ای قول شرف داده که دیگه ١٩ بهمن نتایج رو اعلام کنند.

حالا همه حرفهایی که زدیم و ٣٢ خانی رو که رد شدیم به کنار. به هر حال مردم یه توقعاتی از آدم دارن دیگه. این گوشی ما که سال تا سال زنگ نمی خورد الآن روزی ١٠ بار زنگ می خوره : نسیم چی شد ؟ ما شیرنی می خوایم ها ! نسیم قبول نشدی راست حسینی بگو چرا خجالت می کشی. بابا یه شام که ارزششو نداره به ما نمی گی. نسیم نتایج لریزی هله ور می یپ لر ؟ و الی آخر . ورداشتم آهنگ از کرخه تا راین رو هم گذاشتم جای زنگ موبایلم که یه حالت حماسی تری به صحنه بده .

امشب یا فردا نتایج خواهد آمد ( البته من بعید می دونم ) همکارام تو آموزشگاه که امروز گفتن اگه فردا با کیک نیای رات نمی دیم. تا خدا چی بخواد.